Paris’in İlk Sıfır Karbon Salımlı Binası; Green Office Enjoy

separator
17 Ocak 2019

Kendi ürettiği enerjiyi tüketen Green Office Enjoy, Paris’in ilk sıfır karbon salımlı ofis yapısı olarak önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak. Yeşil binanın 10 Aralık'ta gerçekleşen basın toplantısına Mimarizm adına katılan Yeliz Kahya, Baumschlager Eberle ve Scape mimarlık ofisleri tarafından tasarlanan yapının üretim aşamalarını aktarıyor.

Kendi ürettiği enerjiyi tüketen ve Paris’in ilk sıfır karbon salımlı ofis yapısı olarak önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak Green Office Enjoy Batignolles Binası'nın tasarımı, Baumschlager Eberle ve Scape mimarlık ofisleri ortaklığında yürütüldü.

Paris'in en yüksek ahşap binası Green Office Enjoy aynı zamanda şehrin çevre duyarlığı anlamında en sürdürülebilir yapısı.

Green Office Enjoy, kentte tek başına yükselen bir yapı değil. Çevresinde devam etmekte olan değişimin bir parçası ve bu değişimin önemli bir aktörü. Yapı, Paris’in 17. Yerel İdare bölgesinde, 54 hektarlık bir alan üzerinde yeni gelişen önemli bir ulaşım merkezi. Green Office Enjoy, aynı zamanda, yeni ofis binalarıyla kentin önemli bir iş merkezi ve 2020 yılında 7500 sakine evsahipliği yapması öngörülen ZAC Clichy-Batignolles bölgesinin kuzey batı girişinde yer alıyor. Devam eden ve bitmiş projeleriyle öne çıkan kentin bu yeni bölgesi, içinde yer alan yapılar tarafından ortak olarak izlenen ekolojik kent vizyonu ile şekilleniyor. Bu vizyonla yapılarda ve altyapı sisteminde minimum enerji tüketimi, yenilenebilir enerji kullanımı ve fotovoltaik enerji üretimi amaçlanmış.

Green Office Enjoy yapısı ise alana üç ayrı kanattan yayılan formuyla öne çıkıyor. Özelikle Mstislav Rostropovitch Caddesi’ne cephe veren iki kanat, tamamlandığında 10 hektar alanı kaplayacak olan Martin Luther King park alanına bakıyor. Bu iki kanatın oluşturduğu cephede, yapının kabuğu diğer yapılarla beraber caddeye estetik bir nitelik kazandırmış. Cephede yüksek açıklıkların ve alüminyum panellerin yarattığı dikey vurgu, Paris’in Haussmann mimarisine referanslar veriyor. Üçüncü kanatla ise yapı, raylı sistem alanına açılıyor ve kullanıcıyı farklı katlardaki teraslarla, giriş katından erişilebilen verandayla ve yarı açık alanlarla buluşturuyor. Giriş katındaki verandanın, yapının ekolojik yaklaşımında önemli bir rolü var. Bu verandayla bölgedeki parkın devamı niteliğinde bir mikro-ekosistem yaratılmak istenmiş. Yapının üç yöne açılan kanatları aynı zamanda Eiffel Kulesi'ne, Montmartre'de bulunan Sacré Coeur Bazilikası’na ve Paris Yüksek Mahkemesi’ne (Tribunal Grande Instance de Paris - TGI) stratejik görüntüler veren üç kent penceresi niteliği taşıyor. Farklı katlardan dışarıya açılan teraslar, yeşil verandaları ve büyük pencere açıklıklıları ile kullanıcıya, ofisin içindeyken bile hem yakın çevresi, hem de kentle diyalog kurma imkanı tanıyor.

Yaklaşık 3.350 m2’lik bir arazi parçasına yayılan yapı, demiryolu kirişini tamamen örten mevcut bir beton levha üzerinde gelişiyor. Tamamlandığında, 17.420 m2’lik bir alanda, 1250 kişinin kullanacağı yedi katlı bir ofise dönüşecek. Yapının dikey dolaşım merkezinde hizmet veren ahşap malzemeyle çevrelenmiş giriş holüyle ise, devamında yeşil bir avluya açılan ve buradan Martin Luther King Parkı’na bağlantının sağlandığı bir kamusal alan yaratılmış olacak.

Yapının en önemli özelliği, yenilikçi bir tasarım yaklaşımı ile karbon tasarrufu yapıyor olması. Bunu sağlamak için iki önemli yol izleniyor. Yapının geniş teraslarına, 1.700 adet fotovoltaik panel yerleştirilmiş ve bunun bölgenin ısıtma istemi ile bağlantısının kurulması sağlanmış; böylelikle Green Office Enjoy tükettiğinden fazla enerji üretebiliyor. Yapı malzemesi olarak ahşap kullanımı yine karbon salımının azaltılmasını sağlayan önemli bir faktör. Ahşabın üç katı ağırlığa sahip olan beton sadece giriş katında, tren geçişlerinin yarattığı titreşimin etkisini azaltmak için kullanılıyor. Bunun dışında betondan oldukça hafif olan ahşap, yapım sürecinde 1500 ağaca karşılık gelen 2900 tonluk bir karbon tasarrufu sağlamış. Klasik lamine ahşap kiriş-kolon yapısı taban plaklarının üzerinden yükselirken; zeminde ise ses yalıtımını sağlayan çapraz lamine paneller kullanılmış. Yüzeylerdeki masif ahşap tabaklarda ise OSB paneller ve mineral yün ısı yalıtım plakaları kullanılmış ve üzerleri alüminyum plakalarla kaplanmış. Tüm bu teknik özelliklerin dışında, ahşap malzemenin dışarıya açılan geçirgen yüzeyleri kullanıcıyı içine alan bir mimari deneyim yaşatıyor. Binada klima kullanılmamasının, ancak pencerelerin kullanıcılar tarafından açılıp kapatılabilmesinin, soğutma ve ısıtma açısından rolü büyük. Bina içindeki tavanlarda doğal ışığın etkili bir şekilde kullanılması ise yapının enerjiyi tutumlu bir şekilde kullandığının önemli bir kanıtı.

CepheTTO

separator Doğal Masif Ahşap Cepheler için Farklı Bir Uygulama

Cephe Görünümü bir yapının imajı ve bitiş işaretidir. Yüzlerce alternatif olmasına rağmen cephe çözümlerinde trend sürdürülebilir doğal ahşap kaplamalardır. Doğal malzemelerin yapıya verdiği görsel zenginlik metal veya sıva benzeri malzemelerden farklıdır. Diğer taraftan cephe hafif olup yapıyı ağırlaştırmamalı, düşme, fırtınalarda uçma ile tehlike yaratmamalıdır. Doğal ahşap cephelerin bugüne değin dayanıklı olmadığı, şişmeler ve çatlamalar ile görüntü ve onarım sıkıntıları yarattığı, mevsimsel koşullara karşı çok dirençli olmadığı riskleri bir gerçektir. Fırınlama ve koruyucu destekleri ile bu riskler bugüne değin kısmen önlenebilmiştir. Bugün ahşap cephelerde görülen risklerin hiçbirini taşımayan yepyeni bir malzemeyle birlikteyiz. Yeni malzemenin özü tamamen doğal ahşap olmasına karşılık bu özel ağaç 50 yıl çalışma ve şişmelere karşı garantilidir. Bu özellik haliyle pahalı bir malzeme olarak satılmaktadır. TeknoWood olarak bu malzemenin teknik avantajını maliyet tarafındada koruyabilmek için aliminyum laminasyonu ile yeni bir cephe malzemesi elde ettik. Ahşap cephelerin doğal görüntüsünü daha çok öne çıkarmak amacı ile ağaç tabakasını özel bir işleminden geçirerek 3 boyutlu görsel özelliği olan CepheTOO Doğal Ahşap Cephe Kaplaması’nı uygulamaya hazır olarak protföyümüze dahil ettik. CepheTOO Doğal Masif Ahşap Cepheler’i ithalatçısı olduğumuz Avusturya Adler dayanıklı ahşap koruma ürünleri ile istenilen RAL kodunda renklendirebiliyoruz. CepheTTO 100*200 cm ebadına kadar tek parça üretilebildiği gibi sanatsal desen ve logo figürlerinde de özel olaralk imal edilebilmektedir. Yapılarınıza değer katacak CepheTOO Doğal Masif Ahşap kaplamalarını görebilmek için şirketimizi ziyaretiniz veya telefon ile aramanız yeterli olacaktır.CepheTTO ile Yapı Cepheleriniz ;

• Gerçek Doğal Masif 3D Ahşap Görüntüsü
• Sağlam
• 50 Yıl’dan fazla Dayanıklılık
• Yenilenebilir
• Kolay tasarlanabilir
• Farklı Renkler
• Sanatsal Tekstürlü Figürler için özel üretim

Ortaköy, İstanbul'da tarihi eser restorasyon projemizi teslim ettik.

separator

Outdoor Deck projesi tamamlandı.

separator

Yapıda Ahşap Fuarı 2016 başladı

separator
18.02.2016

Butik TeknoWood yapılarından birini görmek ve tüm projelerimiz ile aklınızdaki soruların cevaplarını almak için sizi standımıza davet ediyoruz.
İstanbul Kongre Merkezi - Harbiye.

Yapıda Ahşap Fuarı 2016’ya Davetlisiniz

separator

Yapı Tekniği Değişimi ve CLT ile Sürdürülebilir Uygulama
Sürdürülebilir ve Yenilenebilir yapı tekniği olarak ağaç hammadesi ile geliştirilen CLT BBS ile yapı tekniği değişecek uygulamalar standart haline gelecektir. Ağacın doğal malzeme olarak bilinen özelliklerinin yanı sıra;

- Daha Sağlam
- Yangına karşı korumalı
- Deprem darbelerine karşı daha güvenli
- Kolay ve Çabuk uygulanabilen
- Doğal Ses - Isı İzolasyon Yeteneği
- Dayanıklı
ve en önemlisi,
- Aktif CO2 depolama

Özellikleri ile hemen tüm dünyada kullanımı yaygınlaşan CLT BBS çok katlı, hatta kule inşaatlarının uygulamalarında bile ana yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Şirketimiz Boran Ekinci Mimarlık ile birlikte ülkemizde CLT uygulamalarını özel projelerde başlatmış, tamamlanan projeler ile başarıya ulaşmıştır. Projelerimizden bir örnek tamamlanmış bir yapı olarak 18 - 21 Şubat 2016 tarihlerinde ICC İstanbul Kongre Merkezi Harbiye’de Yapıda Ahşap Fuarı’nda gösterime sunulacaktır. Gösterim sırasında CLT yapılarda tasarım ve görselliğin yanı sıra, dayanıklığın, sağlamlığın artırılması için şirketimiz tarafından geliştirilen çelik bağlantı elemanları, döşeme ve çatı izolasyon uygulamararıda tanıtılacaktır.

Uygulamalarımızı daha yakından tanıtabilmemiz için ziyaretleriniz bizler için önem taşımaktadır. Değeli katılımınız için şirketimizden davetiyelerinizi isteyebilirsiniz.

TeknoWood Yapıları Adler İle Renklenecek

separator

Ağustos 2015 içinde yapılan anlaşma ile TeknoWood yapılarında koruyucu ve görsel destek sağlamak için Adler ürünleri kullanılacaktır.
Adler 1934 yılında kurulmuş Avusturya şirketi olup ahşap koruma ve renklendirme ürünlerinde dünya devidir. Adler %100 UV korumalı ürünleri ile sektörün öncüsü konumundadır.

TÜrkİye’nİn İlk Ahşap AraÇ KÖprÜsÜ

separator

20 ton ağırlıkta kamyon trafiğine uygun olarak tasarlanan köprü aşağıdaki standartlarda Türkiye’nin ilk ahşap araç köprüsü olma özelliğine sahiptir.
1-American Association of State Highway and Transportation Officials Manual (AASHTO)
2-United States Department of Agriculture Forest Services / Timber Bridges Design, Construction, Inspection and Maintenance Manual
3-American Institute of Timber Construction, Standard Specifications for Structural Glued Laminated Timber of Softwood Species/ AITC 117
.

TeknoWood Ahşap Yapı Fuarında

separator

İstanbul Kongre Merkezi, Harbiye’de düzenlenen Yapıda Ahşap Fuarı’na TeknoWood 50 m2 alanda Mimar Boran Ekinci’nin tasarımı CLT BBS yapı sunumu ile katılıyor. Yapı üzerinde TeknoWood Yapı teknikleri gösterilecek, ayrıca, ahşap yapılarda İtalyan Nordtex firmasının duvar, yer çatı ,izolasyonları, yerden ısıtma ve soğutma sistemleri tanıtılacak.

Sergilenen yapının fuar sonrasında İstanbul’da AVM lerde tanıtımına devam edilmesi planlanıyor.