K

T

YapI Teknİklerİ

TeknoWood tasarımlarında Log - Frame - CLT olmak üzere üç farklı ahşap yapı tekniği uygulamaktadır.

Her üç teknikte de temel yapısının aynı olması nedeniyle öncelikle temellerin hazırlanması hakkında kısa bir bilgi vereceğiz ;

Tekniklerinin tamamında temel demir donatılı radya olarak oluşturulur. Giriş ve çıkış tesisat kanalları temel içinden çalıştırılır. Ancak betonarme kullanımı mümkün olmayan bölgelerde prefabrik olarak oluşturulan taşıma pabuçları üzerine ahşap temel uygulanır. Bu durumda CLT paneller temel üstü döşemesi olarak kullanılır.

Temelden başlayan yapılarda zemin izolasyonu ve hassas terazileme amacıyla zemin kirişleri temelin üstünde oluşturulan mermer veya iroko bordürler üzerine monte edilirler.Her üç teknik uygulamasında yapılar duvarlar içinden Halfen ankraj elemanları ile temel donatılarına bağlanırlar.

separator

W

N

D

W

Timber Log

Halk arasında konuşmalarda ’’ Kütük Ev ’’ olarakta bilinir. TeknoWood Timber Log yapıları bilinen kütük evlerin prizmatik glulam ile uygunmasıdır.TeknoWood atelyesinde Krusi otomasyon bantlarında ebatlanan glulam profiler öncelikle ebatlanır, montaj sırasında tam bir birleşme ve kilitlenme sağlanması ve ayrıca birleşmelerin duvar yüzeyinde şakülünün hassas olarak bitirilmesi için alt ve üst birleşme yüzeyleri kanalları açılır. Dört tarafından asimetrik frezeleme -miling- işlemini takiben ankraj bağlantı ,elektrik ve su tesisat kanalları açılarak log profiller montaja hazır hale getirilir.

TeknoWood Log yapıların duvar kalınlıkları 14 cm’dir.Ancak,isteğe bağlı olarak 8 cm’e kadar uygulama yapılabilir.

Glulam profiller üst üste dizilirken köşe bağlantılarından çok hassas ölçüde birbirlerine kilitlenirler. Asimetrik miling sağlamlığı artırdığı gibi kendiliğinden gönyeleme kolaylığınıda sağlar.Doğrama ve kapı bağlantı kenarları TeknoWood tasarımı söveler ile hem görsel hem hassas doğrama uyumu için ayrıca Boomerang benzeri profillerden imal edilir. Böylece doğramalar hassas olarak monte edilir. Doğrama ve söve kenarlarının su ve sıcaklık geçişleri hatasız olarak izole edilmiş olurlar.

Duvarlar tavan yüksekliğinde 120 cm aralıklarla 20 santim yüksekliğinde kirişler ile birbirlerine kilitlenerek bağlanırlar. Dolayısıyla TeknoWood TimberLog eviniz tüm birleşme noktalarından hassas otomasyon makinaları ile açılan dişi ve erkek kanalların birleştirilmesi ile sağlam ve sağlıklı bir şekilde yaşamınız için hazır olarak teslim edilir.Tavan veya ara kat döşemeleri tavan kirişleri üzerine ses geçirmeyen CLT paneller monte edilir. Panelerin görünen son katları yine isteğe bağlı olarak, istenilen ağaç ve tekstüründe üretilir.CLT paneller çatı kaplamasından önce üzerlerinde yüksek değerli ve dansiteli Nordtex ve Actis Boost elemanları ile izole edilir.

Çatılar konvansiyonel şekilde kaplanırlar. Çatı kaplamaları kuarz membran veya kiremit olabilir.separator

Timber Frame

Timber Frame modelinde yapılar duvar ve tavanlar taşıyıcı kolon ve kiriş glulam profillerin birbirlerine karşılıklı slotlar ile kilitlenerek imal edilirler. Taşıyıcı sistem ve bölme elemanları zemin & tavan kirişlerinin çerçeveleri şeklinde ortaya çıkar.Çerçeve boşluklarında dolgu elemanı olarak 12cm kalınlığında taş yünü veya preslenmiş ahşap fiberleri kullanılır. İç duvar döşemeleri son katları - isteğe bağlı - ağaç ve tekstürde hazırlanan 2 santim kalınlığında SW Paneller ile tamamlanarak görsel hale getirilir. Ekonomik tercihlerde iç cephe görsel bitişleri alçı panel olarak tercih edilebilir.Tavan veya ara kat döşemeleri Timber Log modelle aynı şekilde bitirilir. Dış cephe bitişinde öncelikle OSB, Tyvek su buharı ve su membranı ile kaplamadan sonra tercih edilen lambri veya dekoratif akrilik sıva, tuğla hatta taş gibi farklı cephe kaplamaları kullanılabilir.Timber Frame tekniğinde yapı yine Halfen elemanlar ile zemine ankre edilir, elektrik ve su tesisatları dolgu elemanları içinden ve tavan boşluklarından çalıştırılır.separator

CLT Yapılar

CLT Nedir ? CLT BBS birbirlerine çapraz şekilde lamine edilmiş ( yapıştırılmış ) çok tabakalı ahşap bir yapı malzemesidir. Ahşap tabakaların uzunlamasına ve enine olarak doğal tutkallar ile preslenmesi ile büyük boyutlarda elde edilir. CLT oluşturulduktan sonra ahşabın şişme ve büzülmesi ile ortaya çıkan çalışması görünmeyecek seviyede azalır. Dolayısıyla ahşap konforlu modern bir yapı malzemesi olarak ortaya çıkar ve yapıların ana malzemesi olarak kullanılabilir hale gelir.

CLT BBS bileşiminde sadece % 0.6 çevre dostu tutkal bulundurur. Tek parça halinde olan ahşap monolitik hale gelerek ağır yükleri taşıyabilen, yanmaz, ses ve ısı yalıtım özellikleri olan bir inşaat malzemesi haline gelir. Uygulamaların tamamen kuru olarak yapılmasına olanak sağlar.

CLT kullanılarak inşaa edilen yapılar yaz ve kış aylarında rahat dengeli bir iklime sahip olurlar. CLT yapı içindeki havanın nem oranını da doğal olarak düzenler.

CLT ile tasarım ve uygulama daha kolay hale gelmiştir. Tasarlanan yapıların fiziği kolayca hesaplanarak uygulanır, kolay test edilebilir olması nedeniyle yapısal, fiziksel ve mekanik özellikleri önceden kolaylıkla tanımlanır. Birçok tasarımcı CLT kullanımını büyük avantaj olarak değerlendirmektedir. CLT ile tasarım karmaşıklığı ortadan kalkar, detaylar ve yapı denetimleri kolay bir hale gelir.

CLT bugün 32 santim kalınlığında, 3.5 metre eninde 22 metre uzunluğa kadar tek parça olarak üretilmektedir. Özellikle iç cephe tarafında alternatifli görsel bitiş ile hazırlanmaktadır. Dolayısıyla CLT yapılarda iç cephe bitiş malzeme ve işçiliğine gerek kalmaz. Diğer taraftan üreticilerin panel eklenme kenarlarını isteğe göre ücretsiz olarak hazırlamaları statik olarak sağlam bağlantı alternatiflerinin keşfedilerek kolay uygulanabilmesi CLT’i diğer tüm alternatiflerinin önünde ekonomik anlamda dahada avantajlı duruma getirmiştir.

TeknoWood CLT Uygulaması : TeknoWood CLT kullanımına kuruluşundan itibaren özellikle timber yapıların kat ve tavan döşeme çözümlerinde başlamıştır. Ancak, bugün yukarıda açıklanan son değişimler, gelişmeler nedeniyle duvar ve taşıyıcı olarak da kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. TeknoWood’un CLT uygulamalarındaki farkı, genel tasarımın ötesinde köşe birleşme tasarımı ile de ortaya çıkar.

Köşe bağlantılarında halen birçok uygulamada güçlü vidalama tekniği kullanılır. TeknoWood CLT köşe birleşmelerinde esnekliği bozmadan daha sağlam ve hızlı montaj sağlayan TeknoWood Fix bağlantısını geliştirmiştir. TeknoWood Fix bağlantı ataçmanı 304 Krom’dan imal edilir, paslanmaz ve yapıların köşe bağlantılarında yapılara sağlamlığın yanında tüm yönlerde esneklik kazandırır.

TeknoWood Fix ile duvar – duvar, döşeme - duvar bağlantıları saniyeler içinde yapılabilir.

Tipik bir CLT YapıTeknoWood Kat ve Tavan döşemelerinde CLT uygulamalarıTeknoWood Fix CLT Bağlantı elemanı. Ahşap Yapı uygulamalarında CLT uygulaması TeknoWood için kaçınılmaz olmuş bundan böyle proje ve tasarımar bu yönde geliştirilmektedir.Bu nedenle 2015 yılı tanıtım çalışmalarımızın tümünde CLT Yapılara öncelik vermiş bulunmaktayız.

Tüm bu avantajlarla beraber, bazı CLT yapı uygulamaları Glulam Timber kullanımı ile tamamlayıcılık gerektirir. Kat döşemeleri ve geniş mesafe geçişlerinde CLT panellerin birleşme kenarları uygulamalarında tutunma gerektirebilir. Böyle durumlarda Glulam desteği uygulamayı daha kolay hale getirir ve görsellik katabilir.

TeknoWood CLT Yapılar iç tarafta bitiş sağlar ancak, dış cephelerde bölge ve iklim şartlarına göre yüksek yoğunluklu Nordtex veya Actis Ahşap Fiber ile kaplanarak izolasyon gerektirebilirler. İzolasyon üstünde bitiş kaplaması olarak ahşap lambri kullanılabileceği gibi, dekoratif sıva olmak üzere bir çok cephe kaplama alternatifi tercih edilebilir.

separator

W

D